SEO Forumu | YuuT - Birlikteliğin Gücü Adına !  

Go Back   SEO Forumu | YuuT - Birlikteliğin Gücü Adına ! > YuuT Yazılımları > Yazılım Deposu

Anketimiz: Ne yazılımı Yazılsın?
İçerik Yönetim Sistemi 59 49.17%
Forum 51 42.50%
Blog 47 39.17%
Satış Sistemi 38 31.67%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir. Katılımcı sayısı: 120. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.

Seçenekler Arama Stil
Alt 30-08-2012, 16:53:58   #41
nightclub

nightclub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rep Puanı: 12
nightclub is on a distinguished road

Forum apayrı konu, ancak blog tarzı özel bir script çok güzel olabilir. Tabi bunlar için temalar da yapılması gerekir. Büyük ve güzel bir proje üzerinde çalışıyorum. Kısa süre içerisinde çalışma taslağını çıkartıp, işlevlerini anlatan proje dosyasını hazırlayacağım. Türkiye'de ufak çaplı ses getirebilecek bir proje olacağı kanaatindeyim. Ancak wordpress'te olması beni memnun etmiyor açıkçası. İlerleyen zamanlarda özel yazılım ve özel tema altında projenin devam etmesi daha şık durur.

Bu yorumuma istinaden ben öncelik forum, daha sonra da blog diyorum.

0850 302 EMİR | 0850 302 3647
nightclub isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-08-2012, 18:48:38   #42
Line

Line - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Line is on a distinguished road

Alıntı:
hitman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar,

Ne yapılmalı üzerine tartışılır fakat ne yapılmamalı diye düşünecek olursak kesinlikle bunların başında "blog" ve "forum" geliyor. Çünkü bu iki script tamamen ölü bir çalışma olacak ve insanların işine yaramayacak.

Neden mi?
WordPress varken yapılacak blog betiği hiçbir şekilde tercih edilebilir olmayacak. Çünkü oxxi blog betiğine eklenti yazabilecek kesim oldukça az olacak. WordPress'e 10,000 kişi eklenti yazdıysa, oxxi'de bu maksimum 100 olacak. Zaman değişiyor, ihtiyaçlar artıyor ve bu ihtiyaçların arkasında durabilmek gerçekten zor hadise. Tabii gerçekçi bakacak olursak. Kodların gelişmesini gözardı etsek bile betiğe tema yapacak kişilere de ihtiyaç var. Bugün baktığımızda binlerce wordpress teması bulabiliyoruz. Elbet işimize yarayan bir şey çıkıyor. Yazılacak blog betiğini bu noktaya getirmek neredeyse imkansız.
Eminim neden Türk yapım bir WordPress olmasın diyen arkadaşlar da çıkacaktır, ama bu saatte onlar için uzun uzadıya detaya girmeye gerek yok, eminim benim kuracağım cümlelerden çok kısa cümle kurarak birileri özetleyebilir durumu.

Forum olayına gelirsek, forum zaten tamamen gereksiz bir konsept. Yine kimsenin işine yaramayacak. Ayrıca geliştirilmesi blog betiğinden çok daha zor. Yukarıda wordpress için söylediğim şeylerin tamamı forum için de geçerli, ayrıca kullanacak kesim oldukça kısıtlı olacak. Unutmamak gerekiyor ki bir siteyi özgün yapan şey sitenin içeriğidir, konseptidir, bakış açısı ve duruşudur. Bugün oxxi'nin kendine özgün blog betiği veya forum betiğine sahip olması benim zerre umrumda olmaz. Ama oxxi'nin özgün içerik üreten bir site olması, yerine göre free toollar dağıtan, betikler dağıtan bir site olması ben dahil herkesin umrunda olur.

Oxxi gibi forumlarda 100 üye varsa, 90'ı bu işi paraya döken veya dökmeye çalışan insanlardan oluşuyor. Bir insanın işi paraya dökmesi demek, işi çabuk bitirebilmesi demek; vaktinin değerli olduğu demek. Burada forum kodlayabilecek 5 tane adam varsa, bu 5 adam zaten oldukça yoğun adamdır. Bu yoğun adamların vakitleri harcanacaksa kesinlikle "kullanılabilir", "işe yarar" bir iş için harcanmalıdır.

"Ne yapmalıyız?" sorusuna da en güzel cevabı oxxi ve benzer türk/yabancı forumlardaki script istekleri, requests tarzı kategorilere şöyle kısa bir göz gezdirerek bulabiliriz.

Yapılabilecek en güzel şey, zeytech benzeri toollar hazırlamak olacaktır diye düşünüyorum. E-ticaret vb. betikler yüksek dikkat isteyen, çok zaman alan, grup çalışması gerektiren projelerdir. Bu projeler yapıldığında da işin içine para girer. Birbirini tanımayan insanlar arasında para mevzusu olursa da işler sarpa sarar. Herkesin katılımcı olması isteniyorsa, küçük ve "ihtiyaç duyulan" projeler yapılmalı. Ufak bir ekiple zeytech benzeri tool bölümü yapılabilir oxxi'ye. Zamanında zone için düşünmüştük ama projeyi tamamlamak kısmet olmamıştı; projeyi gerçekleştirecek kişilerin oldukça yoğun olmalarından dolayı...

Üşenenler için özet: Yapılacak projeler çok kişinin işine yaramalı, maddi değeri yüksek olmamalı, uzun soluklu proje olmamalı.

Bu arada zamanında phpKF projesi vardı, gerçekten çok beğenmiştim ama maalesef durdurulmuş. Üzerine uzuuun süre emek harcanılan bir forum projesiydi o da. Bu tip çalışmalar olacağına, herkesin işine yarayan ve kısa sürede biten, çok geliştirme gerektirmeyen işlere yönelmek daha hayırlı olacaktır.

DÜZENLEME:
Tutsplus tarzı içerik üretmek de çok iyi olabilir. Bu tarz Türkçe bir siteye kesinlikle insanların ihtiyacı var.

İyi çalışmalar,
Mehmet
En mantıklı yorumu bu arkadaş yapmış bence.

Sözlukspot ta kapandı şuan sözlük formatına birkaç ek özellik katarak ( ne olacağını şuan kestiremedim ama ) sozlük dağıtım scripti yapılabilir.
Line isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-09-2012, 05:54:59   #43
delikanli53

delikanli53 is on a distinguished road
delikanli53 - MSN üzeri Mesaj gönder

bende forum taraftarıyım. chip dergisinin forum sayfasını kendileri yazdılar gerçi onlar ile bizim aramızda baya fark varda örnek olsun diye söyledim.
delikanli53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-09-2012, 14:52:39   #44
sedattr
Üyeliği durduruldu

Rep Puanı: 0
sedattr is on a distinguished road

forum sistemi zorlu olur. ve sistemi dagıtırken eger yazılan forum sistemi oxxide kullanılmazsa kimse tercih etmez. kendi yazdıkları sistemi kullanmıyorlarsa biz neden kullanalım derler.

CMS yazılabilinir. Buna ek olarakda Maxidata'nın yardımıyla masaüstü programla direk adamların sistemlerine içerik ekliyebilecekleri birşey yapılabilinir.
sedattr isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-09-2012, 17:57:29   #45
Metin METE

Metin METE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Metin METE is on a distinguished road
Metin METE - MSN üzeri Mesaj gönder

Forum sistemi zaten dünyada tek, bu nedenle sadece portal için kişisel düşüncelerimi söyleyeceğim: Profesyonel bir ekiple, özel yazılım taraftarıyım ama Wordpress'de olur! Onun içinde gerçekten yaratıcı bir arayüz tasarımcısı ile çalışılırsa harika iş çıkar diye düşünüyorum...

Bakın ben yazılım sitesi olsun, tasarım sitesi olsun! Hep şunu eleştirmişimdir: tasarım sitesi ama arayüz tasarımı diye bir şey yok, yazılım sitesi ama orijinal yazılım diye bir şey yok... Bunlar küçük ama insanların sürekli eleştirdiği konulardır. Mesela ben R10'u bu konuda sürekli eleştirmişimdir. Onlarda bu basitliğin farkında olsa gerekti ki! Yaklaşık 1 senedir portal çalışması yapıyorlardı ve portal olarak Wordpress kullanmayı düşünüyorlardı. Ne vardı ki hazırlanan bir çok arayüz gerçekten içler acısı bir şeydi. Sonuncusu da bildiğiniz günlük tarzı Wordpress blog ama profesyonellik ile uzaktan yakından alakası yok! Büyük ihtimalle bunun sebebi de şuydu: R10 sözde "Türkiye'nin en büyük ***** sitesi" olarak tanımlanıyorya! Yazılımcısı olsun, tasarımcısı olsun insanlara ücretleri karşılığından iş yaptırmak yerine, "referansınız olacak" ara gazı vererek profesyonel insanlara iş yaptıramadığından, daha düşük seviyede insanlara iş yaptırıyordu ve sonuç olarak yaklaşık 1 senedir ortada bir şey yok

Demek istediğimi az çok anlatabildim sanırım! Büyüklük farklı ya da orijinal olmaktır ve her zaman profesyonel insanlarla çalışın....

Ayrıca yeni projenizde hayırlı olsun. Umarım her şey istediğiniz gibi olur...
Alt 02-09-2012, 10:26:03   #46
KingCoder

KingCoder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KingCoder is on a distinguished road

İçerik Yönetim Sistemi olarak .net ile güzel şeyler ortaya çıkabilir.Her türlü desteği sağlarım.
KingCoder isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-09-2012, 17:58:09   #47
turkyilmaz
Üyeliği durduruldu

turkyilmaz is on a distinguished road

bende siz kendinizi yormayın forum gayet sade ve güzel
turkyilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-09-2012, 13:07:14   #48
MyScAp

MyScAp is on a distinguished road

Bende Asp.Net, MVC veya C# masaüstü & web uygulamaları yazabilirim
MyScAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-09-2012, 13:08:12   #49
YuuT
YuuT.net

Rep Puanı: 112
YuuT has a reputation beyond reputeYuuT has a reputation beyond reputeYuuT has a reputation beyond reputeYuuT has a reputation beyond reputeYuuT has a reputation beyond reputeYuuT has a reputation beyond reputeYuuT has a reputation beyond reputeYuuT has a reputation beyond reputeYuuT has a reputation beyond reputeYuuT has a reputation beyond reputeYuuT has a reputation beyond repute

Alıntı:
MyScAp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende Asp.Net, MVC veya C# masaüstü & web uygulamaları yazabilirim
toolbar yapabiliyormusunuz?
YuuT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-09-2012, 23:11:05   #50
HoST13

HoST13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HoST13 is on a distinguished road
HoST13 - MSN üzeri Mesaj gönder

oxxi toolbarı kullanırdım ben hani.
HoST13 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bu konuyu görüntüleyen üyeler: 1 (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)

Seçenekler Arama
Stil